Timi
Administrator
Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Rainforest
|
Wysłany: Czw 22:57, 07 Gru 2006 Temat postu: Największa na świecie strefa ochrony lasów. |
|
|
Rząd stanu Para na północy Brazylii podjął decyzję o stworzeniu największej na świecie strefy ochrony lasów, obejmującej w sumie 150 tys. km kw, czyli łącznie powierzchnię Portugalii, Szwajcarii i Holandii.
"W chwili, gdy głównym problemem na świecie jest klimat, taki gest jak ten daje planecie nadzieję" - powiedział szef brazylijskiej Partii Zielonej Jose Luiz de Franca Penna.
Jedna trzecia tego obszaru będzie chroniona całkowicie. Na pozostałym terenie eksploatacja lasów będzie dozwolona pod pewnymi warunkami i pod kontrolą rządu. "Utworzenie tych stref jest znaczącym krokiem dla zachowania jednego z największych obszarów lasów tropikalnych na Ziemi" - ocenił Jose Maria Cardoso de Silva, wiceprzewodniczący Conservation International (CI), ekologicznej organizacji pozarządowej związanej z tą inicjatywą.
Biolog CI Enrico Bernard poinformował, że objęty ochroną obszar znajduje się w górnym biegu Amazonki, jest jednym z "najmniej znanych w Amazonii i dostęp do niego jest bardzo utrudniony". Podkreślił, że bardzo prawdopodobne jest odkrycie tam zupełnie nowych gatunków roślin i zwierząt.
W północnej Amazonii przy granicy z Gujaną Francuską istnieje już zajmujący 38,7 tys. km kw park narodowy, administrowany przez stan Amapa.
Około 13.100 km kw lasów amazońskich zostało wylesionych od jesieni 2005 do lata 2006 (o 30 proc. mniej w porównaniu z okresem poprzednim).
Amazonia to obszar zajmujący 6,68 mln km kw, przy czym 60 proc. znajduje się na terytorium Brazylii; eksperci oceniają, że jest najbardziej zróżnicowanym pod względem biologicznym regionem na świecie. Żyje tam ponad pięć milionów gatunków. Do tej pory wytrzebiono co najmniej 16 proc. amazońskich lasów, na ich miejscu powstały pastwiska.
W marcowym raporcie ONZ zawarto tezę, że ludzie będą odpowiedzialni za największy proces wymierania gatunków roślin i zwierząt od czasu wyginięcia dinozaurów. Autorzy większości badań są zgodni, że główną przyczyną ocieplenia klimatu jest spalanie paliw kopalnych, powodujące wzrost poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.
Zdaniem autorów raportu opublikowanego w marcu w czasopiśmie "Nature" około 40 proc. lasów amazońskich zniknie z powierzchni ziemi do 2050 r., jeśli nie zostanie powstrzymane ich niszczenie na terenach publicznych i prywatnych.
Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Bardzo dobra wiadomość!! tylko ciekawe w jakim stopniu te tereny będa chronione, bo jeżeli tak jak pozostałe tereny w Brazyli to przyszłość lasów deszczowych będize bardzo nieciekawa, oficjalnie parki istnieją jako ściśle stzrezne a tak naprawde, granice aprków sa tylko na mapie, w rzeczywiśtości kazdy wchodzi na terene niby "stzrezone" robi co chce z lasami i wychodzi. Ale rząd rośnie w oczach obywateli bo stwarza nowe obszary chronione, paradoksem jest to że jednocześnie kupuje drewno które nielegalnie pochodzi z ich rezerwatów i dobrze o tym wiedzą.
Post został pochwalony 0 razy
|
|