Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekt Shipibo-Konibo w Peru ocalił Indian i lasy nad Ukaja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Pią 9:39, 21 Lip 2006    Temat postu: Projekt Shipibo-Konibo w Peru ocalił Indian i lasy nad Ukaja

Wspólny projekt WWF i peruwiańskiej organizacji pozarządowej AIDER ocalił Indian Shipibo-Konibo i lasy nad Ukajali. W ciągu ostatnich 5 lat udało się stworzyć przyjazny dla przyrody plan zarządzania zasobami leśnymi, który przyczyni się do zachowania wielu gatunków drzew, w tym mahoniowca. Jeszcze większe korzyści wyniosła lokalna społeczność, stając się właścicielem lasu.

Celem projektu Shipibo-Konibo była poprawa warunków życia Indian, połączona z działaniami na rzecz ochrony przyrody. Na początku został opracowany plan zarządzania lasem. W jego ramach wprowadzono certyfikację pozyskiwanego drewna, powstały tartaki, prowadzone przez Shipibo-Konibo i nawiązano kontakty z nabywcami. Indianie zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia przyjaznej środowisku gospodarki leśnej, tak aby zachować unikalny ekosystem nad Ukajali.

Do chwili rozpoczęcia projektu, na obszarze zamieszkanym przez Shipibo-Konibo, był prowadzony rabunkowy wyrąb lasu, który nie przynosił dochodu lokalnej społeczności. Indianie nie byli świadomi swojego prawa własności do lasu. Nie zdawali sobie sprawy, że cena rynkowa za ścięte drzewo, była pięćdziesiąt razy wyższa, niż wynagrodzenie, oferowane przez kierujących nielegalnym procederem. Dzięki projektowi zamiast 20 soli - równowartość 6 dolarów, zarabiają 1000 soli.

Projekt Shipibo-Konibo stworzył nowe miejsca pracy i zahamował migrację młodych Indian do dużych miast. Ma to korzystny wpływ nie tylko na sytuację ekonomiczną, ale i więzi społeczne, które pozwolą przetrwać lokalnej tradycji. Jest to kolejny przykład działań WWF, które dążą do ochrony przyrody, połączonej z przeciwdziałaniem ubóstwu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin