Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska
Co roku wymiera do 1000 gatunków roślin i zwierząt. Jesli to tempo dewastacji nie zostanie zmniejszone ten bezcenny biom niebawem zniknie z powierzchni ziemi.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PUSZCZA AMAZOŃSKA ! arttykuł

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
larczbucz
Wtajemniczony



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 0:54, 25 Cze 2006    Temat postu: PUSZCZA AMAZOŃSKA ! arttykuł

Do 2050 roku zniknie 40 proc. Puszczy Amazońskiej, przestanie istnieć dwa miliony kilometrów kwadratowych dziewiczych lasów - przewidują naukowcy


Dorzecze Amazonki zajmuje powierzchnię 6,7 mln km kw. Zmieściłoby się tam mniej więcej 20 takich państw jak Polska. Cztery piąte tego terytorium wciąż jest porośnięte lasami, które tworzą największą na Ziemi puszczę równikową.

Jak długo jeszcze ten tropikalny raj przetrwa na planecie, która musi wyżywić 6,5 mld ludzi? Tyle nas jest dziś, ale z każdym rokiem przybywa kilkadziesiąt milionów i w 2050 roku - według prognoz demografów - populacja Homo sapiens będzie liczyła ponad 9 mld.

Czy w tej sytuacji ludzkość może sobie pozwolić na "zmarnowanie" doskonałych do uprawy terenów, jakie znajdują się w dorzeczu Amazonki? Łagodny klimat sprawia, że ziemia rodzi tam obficie przez cały rok. Na sprzedaży płodów rolnych Brazylia zarabia co roku 25 mld dol., jedną trzecią tych dochodów przynosi soja. A mogłyby one być dużo większe. Gdyby tylko pozbyć się drzew...

Bo to taki dobry biznes

Korzystając ze zdjęć satelitarnych, modeli komputerowych i wyników własnych badań terenowych, grupa naukowców z Brazylii i USA przygotowała prognozę dla Puszczy Amazońskiej na najbliższe pół wieku. Powstały dwa scenariusze - zły i dobry.

Zacznijmy od tego pierwszego, który - jak podkreśla główny autor analizy prof. Britaldo Soares-Filho z Uniwersytetu Federalnego Minas Gerais w Belo Horizonte - jest w gruncie rzeczy kontynuacją tego, co się dzieje obecnie: bezceremonialnego wpychania się rolnictwa na tereny zajęte dziś przez dziewiczy las.

Próby powstrzymania ekspansji przede wszystkim hodowców bydła i soi, którzy wiodą prym w przerabianiu bezcennej przyrody na grunty orne i pastwiska, okazują się nieskuteczne. Drzewa wycina się na potęgę - legalnie i nielegalnie, w tym drugim przypadku często przy bierności władz. Proceder nasilił się w ostatnich latach, a straty są tak duże, że dokładnie można je policzyć tylko z kosmosu. Zdjęcia wykonane przez sondy satelitarne ujawniły na przykład, że w roku 2004 wykarczowano ponad 25 tys. km kw. lasów ("Gazeta" z 25.05.2005).

Jeśli nic się nie zmieni, te wylesienia jeszcze przybiorą na sile - ostrzega Soares-Filho w swojej czarnej prognozie. Szczegóły jego badań - wykonanych wspólnie z amerykańskimi uczonymi z Uniwersytetu Yale i Instytutu Woods Hole Research Centre - zamieszcza w tym tygodniu "Nature".

O środowisku Puszczy Amazońskiej - jej rzekach, glebach, roślinach i zwierzętach - sporo już wiadomo, chociaż oczywiście wszystkich tajemnic długo jeszcze nie poznamy. Wiedząc, jak funkcjonuje taki ekosystem, można przewidzieć, co się stanie, gdy równowaga w nim zostanie zaburzona, nie tylko przez karczunek. Wszak rolnicy muszą gdzieś mieszkać oraz magazynować i przetwarzać swoje produkty, potrzebują też dróg, by je wywozić.

Rzeki odarte z drzew

- Inwazja postępuje od wschodu i południa. Jeśli nie uda się jej zatrzymać, za pół wieku znikną olbrzymie połacie lasów leżących nad prawymi dopływami Amazonki - ostrzega inny autor badań Daniel Nepstad z Woods Hole. Wedle tego pesymistycznego scenariusza z drzew niemal kompletnie zostaną ogołocone dorzecza takich wielkich rzek jak Xingu (2100 km długości), Tapajos (2200 km) - uchodząca do Amazonki powyżej portu Santarem - i Madeira (3250 km), która ma źródła daleko w Andach boliwijskich, a bieg swój kończy poniżej Manaus. Pola uprawne dotrą aż do prawego brzegu krętej rzeki Purus - kolejnego wielkiego dopływu Amazonki startującego w Peru i liczącego 3211 km.

- Rzecz jasna nie wszystkie lasy rosnące na tym obszarze zostaną wycięte. Spore ich fragmenty pozostaną, głównie zresztą w rezerwatach i parkach narodowych - mówi Nepstad. - Ale to już nie będzie puszcza. Ta ocaleje jedynie na zachód od rzek Negro i Purus. Jej powierzchnia skurczy się z 5,3 do 3,2 mln km kw.

Środkiem tej okrojonej i okaleczonej leśnej krainy nadal płynąć będzie Amazonka. Jednak królowa ziemskich rzek transportująca jedną piątą słodkiej wody na planecie nie będzie już taka sama. Mniej więcej na wysokości Manaus rozstanie się z lasem i w swoim końcowym biegu będzie sąsiadować głównie z polami uprawnymi. - Łącznie w dorzeczu Amazonki zniknie w najbliższych dekadach około 2 mln kilometrów kw. lasów, czyli około 40 proc. ich obecnej powierzchni - twierdzi Nepstad.

Dla zwierząt to za mało

Razem z drzewami zniknie unikalne środowisko - tam, gdzie dziś żyją tysiące gatunków roślin i zwierząt, których często nie spotkamy w żadnym innym miejscu planety, wkrótce będą paść się krowy lub wyrastać ku równikowemu słońcu wielkie liście soi.

Soares-Filho i jego współpracownicy analizowali, jaka przyszłość czeka ssaki z tych fragmentów lasów, które ocaleją dzięki rezerwatom.

- Badaliśmy los 382 gatunków. Większość z nich ucierpi, ponieważ mały las nie zapewni im takiej ochrony, jaką dawała wielka puszcza - tłumaczy uczony. - To zły znak, bo wskazuje na to, że tworzenie parków narodowych nie wystarczy, by uratować unikalne środowisko. Mimo to trzeba je zakładać, by ograniczyć straty - apeluje uczony, zwracając uwagę na jeszcze jedną negatywną konsekwencję wycięcia lasów Amazonii. - Obliczyliśmy, że do atmosfery trafi około 17 mld ton węgla teraz uwięzionego w roślinach i glebie. I tak zamiast powstrzymywać zmiany klimatyczne na planecie, jeszcze je rozkręcimy - komentuje Soares-Filho.

A co z tym dobrym scenariuszem przygotowanym przez badaczy? Przewiduje on, że do połowy XXI wieku puszcza straci najwyżej 10-15 proc. swojej powierzchni. - By tak się jednak stało, trzeba znaleźć sposoby zahamowania apetytu lobby rolniczego, które teraz robi, co chce, nie bacząc na prawo. Jeśli rząd brazylijski nie stanie w jej obronie, wkrótce puszcza przegra z biznesem - przestrzega uczony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Nie 9:50, 25 Cze 2006    Temat postu:

skąd pochodzi ten artykół?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
larczbucz
Wtajemniczony



Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 23
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Nie 10:05, 25 Cze 2006    Temat postu:

Artykuł pochodzi z portalu gazeta.pl

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Olu$ka :**
Gość






PostWysłany: Pon 19:54, 25 Lut 2008    Temat postu:

jakie są produkty w sklepie z lasu równikowego?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Timi
Administrator



Dołączył: 24 Cze 2005
Posty: 520
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Rainforest

PostWysłany: Czw 20:00, 28 Lut 2008    Temat postu:

produkty w sęsie? przedmioty czy żywność?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Równikowe Lasy Deszczowe I Ochrona Środowiska Strona Główna -> Co nowego Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin