Timi |
Wysłany: Śro 19:17, 06 Gru 2006 Temat postu: Leczenie nowotworu bez szkód dla zdrowia... |
|
Ciekawy artkuł znalazłem, moze kogoś zainteresuje.
Terapia nowotworów może stać się bardziej skuteczna i mniej szkodliwa dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Wszystko to dzięki metodzie monitorowania specjalnego enzymu, który przekształca wewnątrz komórek nowotworowych nieaktywny i obojętny dla zdrowia pacjenta związek chemiczny w zabójczy dla nowotworu lek - donosi "Journal of American Chemical Society".
Badania prowadziła prof. Zaver Bhujwalla z amerykańskiego Johns Hopkins University.
Metoda leczenia o nazwie enzym/prolek zakłada wprowadzenie wyłącznie do chorych komórek enzymu przekształcającego prolek - nieaktywną i obojętną dla zdrowia formę zabójczego dla nowotworów leku - w substancję niszczącą nowotwory.
Taki układ, w założeniu teoretycznym minimalizuje uboczne (często bardzo przykre) skutki terapii antynowotworowej, o ile wszystkie czynności (podanie enzymu, wymycie enzymu ze zdrowych tkanek i podanie proleku) wykonane zostaną we właściwym czasie.
Naukowcy współpracujący z prof. Bhujwallą, użyli enzymu, bakteryjnej deaminazy cytozynowej, służącej do aktywacji proleku i przekształcającej prolek z obojętnej formy 5-fluorocytozyny w niszczący komórki nowotworowe - poprzez blokadę syntezy kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) - 5-fluorouracyl.
Modyfikacja poległa na chemicznym przyłączeniu do cząsteczki enzymu czynników umożliwiających uwidocznienie miejsca w jakim enzym się znajduje wewnątrz tkanek.
Odpowiedni dobór związków i kompleksów chemicznych jako czynników obrazujących pozwala na zastosowanie kilku standardowo uzywanych w medycynie i nauce metod obrazowania - obrazowanie optyczne oraz za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego - MRI (ang. Magnetic Resonance Imaging).
Wyniki eksperymentów przedklinicznych wskazują, że zmodyfikowany enzym pozwala na dokładną obserwację, w jakim stężeniu oraz gdzie, w jakiej części ciała, w jakiej tkance aktywator proleku się znajduje.
Co zaskakujące, skuteczność terapii z wykorzystaniem nowego, zmienionego enzymu, jest skuteczniejsza niż gdy do aktywacji leku zastosowano standardową bakteryjną deaminazę cytozynową.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1445290,16,1,0,120,686,item.html |
|